Vetší dárkové balení a sklenice nelze zasílat Zásilkovnou. Volba zůstane PPL nebo Česká pošta.Děkujeme za pochopení.

Brusinky a jejich vliv na naše zdraví

Brusinky

Rok se nám pomalu blíží ke konci a máme tu podzim. Období, kdy se příroda chystá na zimní odpočinek. Dny se krátí, teploty snižují a my vyndáváme svetry a kabáty. S tímto ročním období přijdou krásné změny v podobě přírodních scenérií v teplých barvách a procházky se stanou o to příjemnějším pohlazením na duši i oku člověka. Nikdy není vše pouze krásné a příjemné. Rýma, kašel, nachlazení a s nimi spojené problémy můžou potkat nejednoho z nás.  

My v Nutworld.cz dbáme na to, abyste byli lidé zdraví a plní síly. Máme toho spoustu co nabídnout a tímto článkem vám chceme poskytnout informace o brusinkách, jejich léčivých účincích a také s vámi chceme sdílet recept na sušenky s brusinkami, kvůli kterým nebudete muset mít sebemenší výčitky.

 Pod slovíčkem brusinka si všichni vybavíme červenou sladkou bobulku, někteří z vás si jí okamžitě spojí se "svíčkovou". Obecný název je odvozen od keřů z rodu brusnic, kam spadají také borůvky. U nás se můžeme ve volné přírodě setkat s chráněnou brusnicí brusinkou, mnohem větší popularity se dočkali tzv. brusinky americké (klikva velkoplodá), kterým se daří ve Spojených státech a v Kanadě. Zde jsou pěstovány zajímavým způsobem pod vodou a sklízejí se stroji, které je pod vodou očešou a brusinky na hladině posbírají do vaků ze kterých jsou následně rozděleny podle určitých kritérií. 

Klikva-velkoplodá nutworldcz

Tyto americké brusinky jsou mnohem větší a oproti lesním brusinkám jsou méně agresivní na chuti. Dalším rozdílem je možná konzumace syrových brusinek v případe brusinek amerických. Stačí je mírně osladit a trpkost je pryč. Naše brusinky jsou kyselé a nahořklé zároveň a konzumují se teprve po tepelné úpravě.

S brusinkami je spojeno spoustu léčivých účinků, nejznámějším a studiemi doloženým účinkem je boj proti nemocím močových cest. Brusinky mají antiadhezní působení, to znamená, že mají schopnost odlupování bakterií ze stěn močového měchýře a urychlují tak čištění této oblasti. Šťáva z brusinek má antibiotické účinky na bakterie způsobující infekce, obzvláště na Escherichia coli. Tyto účinky má částečně na svědomí kyselina chinová, která se vylučuje močí a zabraňuje tak tvorbě ledvinových kamenů.

Abychom se dočkali těchto příznivých účinků a pomohli si tak od nepříjemných problémů, je zapotřebí konzumovat alespoň jednu plnou hrst brusinek nebo sklenku brusinkové šťávy denně. Vždy je lepší tomuto všemu předcházet a proto je toto doporučení myšleno jako prevence. S déle trvajícími problémy tohoto tipu neváhejte navštívit svého ošetřujícího lékaře.

brusinky sušené nutworld.cz

Mezi další účinky patří prevence zubního kazu a jiné, u kterých je zapotřebí další výzkum. Patří mezi ně prevence žaludečních vředů a zažívacích potíží, snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi a prevence kornatění tepen. Velkou pozornost vyvolaly laboratorní výzkumy, prokazující potlačení růstu nádorových buněk kyselinou ellagovou, obsaženou právě v brusinkách. Účinky v lidském organismu zatím nejsou jednoznačně prokázány.

 

Vitamíny a cenné látky v brusinkách 

Vitamíny a minerály

Množství ve 100 g (syrové plody)

% denní dávky

Vitamin C

13 mg

16 %

Vitamin A

60 IU (mezinár. jedn.)

9 %

Vitamin K

5 mg

6,5 %

Hořčík

6 mg

2 %

Mangan

0,15 mg

7 %

Fosfor

13 mg

1,9 %

Draslík

85 mg

1,8 %

 

Zdroj: en.wikipedia.org

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení